wz

úvodí stránka
novinky
murphyho zákony
fotogalerie
život včel
včelí produkty
čsv
odkazy
slovníček
materiály

WEBMASTER

Včelí produkty

MED

Včely se mohou vydat za zdrojem medu, který je vzdálený 7 – 80 min. letu (samozřejmě podle jeho vydatnosti). Medný váček létavky má objem kolem 60 mm3. Aby včely nasbíraly 1 kg medu, musí navštívit cca 5 000 000 květů! Správný (zralý) med má obsahovat nejvíce 20% vody.

Zásoby medu slouží včelám jako potrava na zimu. Když jim jej člověk odebere, musí včelám med nahradit nejlépe cukerným roztokem (viz O životě včel ). Med je výborným léčidlem i sladidlem. Je také rozhodně zdravější než obyčejný řepný cukr.

Není dobré nakupovat med v supermarketech, ale přímo od včelaře. Říká se tomu prodej medu "ze dvora". Čínské a jiné medy, které jsou běžně k dostaní v obchodech, jsou velice nekvalitní, často je to dokonce jen speciálně upravený cukr! Znamená to, že tento "med" je ochuzený o důležité vitamíny a prvky, prospívající našemu tělu. Med přímo od včelaře je zárukou kvality za rozumnou cenu (i 120,– Kč/kg není za kvalitní med mnoho).

autor webu

PYL

Zrnka pylu na hmyzosnubných rostlinách jsou různě zvrásněná. To velmi pomáhá včelam k jeho sběru. Včely totiž tvoří z pylu tzv. rousky, které upevňují na nohy – včela s rousky vypadá jako včela se sádrou! :-)

Pyl je velice důležitý pro včelí plod, také má mnoho léčebných učinků – hodí se i pro člověka.

autor webu

PROPOLIS

Propolis je antibakteriální látka, kterou včely využívají k zatmelování škvír v úle (odtud název "včelí tmel"). Je to pryskyřičná látka, tvořená včelami. Propolis pomáhá udržet hygienu v úle. Zakládní surovinu pro tvorbu propolisu sbírají včely po celévegetační období (nejvíce však na podzim) např. na olši, topolu, vrbě, smrku, jedli, modřínu...

Vosk a propolis včely často míchají dohromady – to znám i z vlastní zkušenosti. Propolis má pro člověka mnohostranné využití – dělají se z něj tinktury atd. Také prodej propolisu se může (pro velkovčelaře :-) vyplatit – v lékarnách se cena za kilogram propolisu pohybuje kolem 600,– Kč.

autor webu

VOSK

Vosk vzniká ve speciálních potných žlázách včel. Z vosku včely staví plásty, včelař jej může využít třeba k výrobě svíček. Když např. umístíme roj přes noc do sklepa v rojáčku, staví tak rychle, že ráno nalezneme krásnou divočinu.

autor webu


DODATEK

Život bez včel není možný. Někde USA probíhal výzkum, který zkoumal, co by se stalo, kdyby včely s přírody vymizely. Na území, kde byl pokus prováděn, vědci došli k závěru, že v krajině bez včel do 3LET vymizí život!
Včeličky opravdu mají v přírodě nezastupitelnou roli, proto VČELAŘTE!

autor webu